کاغذ استفاده شده در لیوان کاغذی ، مقوای لیوانی نامیده میشود که درست شده از چند لایه مخصوص دارای پوشش ضد آب میباشد


طراحی لیوان کاغذی
کاغذ استفاده شده در لیوان کاغذی ، مقوای لیوانی نامیده میشود که درست شده از چند لایه مخصوص دارای پوشش ضد آب میباشد . این کاغذ به خواصی از جمله سختی بالا و مقاومت در برابر خیس شدن احتیاج دارد . مراحل تولید لیوان کاغذی نیازمند دستگاه‌های خاص این پروسه میباشد که شامل شکل دهی غلطکی برای شکل‌دهی رولی مورد نیاز به کاغذ  و حفظ خواص مورد نیاز کاغذ و پوشش دهی پلاستیکی برای لیوان می باشد .
وزن استاندارد لیوان ها 170 تا 350 گرم هست . برای دانستن در مورد بهداشتی بودن مواد لیوان کاغذی از مواد غیر بازیافتی تولید میشود به جز زمانیکه از کاغذ های دو لایه برای نگهداری حرارت که با مواد نوشیدنی در تماس نیست مورد استفاده قرار گیرد .
ظروف یکبار مصرف از چه جنسی ساخته شده اند ؟
ظروف کاغذی ساخته شده از کاغذ گاهی اوقات اندود شده با پلاستیک و موم میباشد تا از سیال شدن و نشت یا خیس شدن کاغذ جلوگیری کند
ظروف کاغذی که در ابتدا از محصولات نفتی تولید شده بودند به دلیل آلودگی زیستی ، متوقف شده و از ظروف با پایه ی گیاهی سلولزی استفاده می شود که قابل بازیافت است .
تاریخچه لیوان کاغذی
لیوان کاغذی وقتی که کاغذ در دو قرن قبل از میلاد مسیح ساخته شده بود ، در امپراطوری چین ثبت شد .
لیوان کاغذی به عنوان  "چیه پی" شناخته و برای سرو چایی در اندازه و رنگ های متفاوت با طرح های زینتی آراسته میشد. مدرک یا شواهد متنی از لیوان کاغذی در توضیحات متصرفات خانواده یو از شهر هانگژو ظاهر شده است .
لیوان کاغذی مدرن در قرن بیستم توسعه یافته است .
در اوایل قرن بیستم داشتن لیوان های شیشهای مشترک و شیر آب مدرسه و بشکه های قطار معمول بود . این منبع های مشترک موجب نگرانی های سلامت عمومی میشد . بر اساس این نگرانی ، لیوانهای با مواد کاغذی شروع به تولید کردند که هم ارزانتر و هم کاملا تمیز در دسترس بودند . همچنین در بیمارستانها به دلایل بهداشتی ، لیوان کاغذی مورد استفاده قرار میگیرد .
تولید لیوان کاغذی
اساسا لیوان‌های کاغذی و نوشیدنی های داغ با هم گره خورده اند . با اضافه کردن مقدار کمی از خاک رس به ته لیوان و چرخاندن سریع آن ، به منافذ دیواره ها نفوذ کرده و باعث ضد آب شدن میگردد اگرچه کمی مزه و بوی مقوا را موجب میشود .
لیوان کاغذی برای نوشدنی های سرد یکسان عمل نمیکند و بسته به چگالش ، اشکال بیرونی لیوان کاغذی را بی ثبات میکند . برای حل این مشکل لایه بیرونی و درونی را با موم اسپری میکنند .
دستگاه طراحی عمومی و طراحی اختصاصی بر روی لیوان کاغذی
برای پرینت شکل و رنگ روی لیوان کاغذی از بلوک های پلاستیکی نصب شده روی سیلندر با رنگ های مختلف استفاده میکنند . منطبق کردن رنگها و پرنینت اشکال پیچیده مشکل بود ولی سیستم flexography  این مشکل را حل کرده و طرح های پیچیده ی عمومی و اختصاصی را میسر ساخته است که برای تیراژ بالای 10000 استفاده میشود .روش dirextxprinting  در تیراژ پایینتر از 1000 مورد استفاده قرار میگیرد .جوهرهای رنگی بهینه شده و پایه های آبی دارند ، سمی و مضر نیستند و از پاک شدن در حرارت های بالا مصون هستند .
لیوان یکبار مصرف
بیشتر لیوان های کاغذی برای یک بار استفاده طراحی شده اند به دلیل اینکه بیشتر کاغذها با پلاستیک پوشش دهی میشوند و کامپوزیت کردن و بازیافت لیوان های کاغذی معمول نیست اما برای موارد دیگری جز ظروف کاغذی بازیافت میگردند . در طبیعت به دلیل پوشش پلاستیکی به سختی تجزیه می شوند .
لیوان کاغذی در برابر لیوان پلاستیکی
لیوان یکبار مصرف در زمان‌های گذشته قبل از اولین لیوان کاغذی ساخته شده بود که در سال‌های اولیه قرن بیستم شروع به کار کرد.


تاریخ: ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ ۲۰:۰۷ | دفعات بازدید: ۲۱۰۷ بازدید